Kutná Hora - stříbrné město českých králů

Poznejte historické město Kutná Hora, které patřilo mezi nejbohatší česká města díky těžbě stříbra

25. 5. 2023 Martina Dvořáková Doba čtení: 7 minut

Kutná Hora, středověké stříbrné město ležící asi 60 kilometrů východně od Prahy, patří právem mezi klenoty českého kulturního dědictví. Pro svou jedinečnou gotickou architekturu a bohatou hornickou historii bylo centrum města spolu s chrámem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. V tomto článku se vydáme za objevováním historických pokladů tohoto fascinujícího města, které kdysi soupeřilo s Prahou o post nejdůležitějšího města Českého království.

Kutná Hora - panorama

1. Chrám sv. Barbory - gotická katedrála horníků

Majestátní chrám sv. Barbory je bezesporu nejpůsobivější a nejznámější památkou Kutné Hory. Tato pětilodní gotická katedrála se začala stavět koncem 14. století a její výstavba trvala neuvěřitelných 500 let. Byla zasvěcena svaté Barboře, patronce horníků, což není náhodou - ve středověku bylo město centrem těžby stříbra a mincovnictví. Chrám ohromuje svými vysokými klenbami, rozetovými okny a zejména unikátními freskami zobrazujícími život horníků a proces těžby stříbra.

Při návštěvě chrámu si určitě všimněte:

2. Kostnice v Sedlci - unikátní umělecké dílo z lidských kostí

Jednou z nejpůsobivějších a zároveň nejneobyčejnějších památek v Kutné Hoře je Kostnice (Ossuary) v Sedlci. Tato kaple, nacházející se pod hřbitovním kostelem Všech svatých, obsahuje ostatky odhadem 40 000 až 70 000 lidí, které byly umělecky naaranžovány do různých dekorací a symbolů. Hlavním uměleckým dílem je obrovský lustr obsahující alespoň po jedné kosti z každé části lidského těla, ale návštěvníky zaujmou také girlandy z lebek a kostí, pyramidy či erb rodu Schwarzenbergů – vše vytvořeno z lidských pozůstatků.

Historie kostnice sahá do 13. století, kdy opat místního cisterciáckého kláštera přivezl hrst země ze Svaté země a rozptýlil ji po hřbitově. To způsobilo, že hřbitov se stal velmi žádaným místem posledního odpočinku. Po morových epidemiích a husitských válkách byl hřbitov přeplněn a kosti byly uloženy do kaple. V roce 1870 byla rodina Schwarzenbergů pověřena úkolem uspořádat tyto kosti, což bylo svěřeno řezbáři Františku Rintovi, který vytvořil macabre umělecká díla, která vidíme dodnes.

Kostnice v Sedlci

3. Vlašský dvůr - středověká mincovna

Vlašský dvůr, někdejší královská mincovna a příležitostné sídlo českých králů, je dalším významným svědkem bohaté historie Kutné Hory. Původně zde sídlili italští odborníci (odtud název "Vlašský"), kteří byli povoláni králem Václavem II., aby reformovali měnový systém a zavedli ražbu pražských grošů. Dnes je komplex přeměněn na muzeum s expozicemi věnovanými mincovnictví a historii města.

Při prohlídce Vlašského dvora navštívíte:

4. České muzeum stříbra a středověký stříbrný důl

Pokud chcete skutečně pochopit, co přineslo Kutné Hoře bohatství a význam, neměli byste vynechat návštěvu Českého muzea stříbra s prohlídkou středověkého dolu. Muzeum sídlí v Hrádku, středověkém měšťanském domě, kde se dozvíte vše o historii dolování, zpracování stříbra a mincovnictví. Nejzajímavější částí prohlídky je bezesporu návštěva autentického středověkého dolu, kde si můžete na vlastní kůži vyzkoušet, v jakých podmínkách horníci pracovali.

Před vstupem do dolu dostanete bílý plášť a přilbu s lampou - důl je totiž nízký a místy se budete muset sklonit nebo i plazit. Jde o nezapomenutelný zážitek, který vám umožní vcítit se do role středověkého horníka a lépe pochopit, jak náročná a nebezpečná tato práce byla.

5. Kamenný dům - měšťanská architektura pozdní gotiky

Kamenný dům na Václavském náměstí je považován za jeden z nejkrásnějších pozdně gotických měšťanských domů v České republice. Jeho fasáda zdobená bohatými kamennými ornamenty svědčí o bohatství jeho původních obyvatel. Dnes v něm sídlí expozice věnovaná každodennímu životu ve středověké Kutné Hoře, řemeslům, umění a kultuře.

6. Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci

Tato monumentální stavba je nejstarší katedrálou v České republice a jednou z prvních vysokých gotických staveb ve střední Evropě. Původně byla vybudována jako součást cisterciáckého kláštera, který byl založen již v roce 1142. V 18. století byla katedrála přestavěna ve stylu barokní gotiky podle návrhu slavného architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla, který zde vytvořil jedinečnou syntézu gotických a barokních prvků.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci

7. Historické centrum města

Samotné historické centrum Kutné Hory je plné půvabných uliček, náměstí a měšťanských domů, které vytvářejí jedinečnou atmosféru středověkého města. Při procházce městem navštivte:

Jak nejlépe poznat Kutnou Horu:

Kutná Hora je fascinující městem, které nabízí jedinečný pohled do české historie a zejména do období, kdy České království patřilo mezi evropské mocnosti. Díky bohatství plynoucímu z těžby stříbra zde vznikly architektonické skvosty, které dodnes ohromují návštěvníky z celého světa. Ať už vás zajímá historie, architektura, umění nebo prostě jen chcete prožít den v nádherném historickém prostředí, Kutná Hora vám nabídne nezapomenutelný zážitek.

A pokud byste chtěli poznat toto úžasné město s profesionálním průvodcem, který vám přiblíží jeho historii a ukáže i méně známá zákoutí, neváhejte využít služeb naší cestovní kanceláře. Zajistíme vám nejen průvodce, ale i dopravu a kompletní program, abyste si mohli návštěvu Kutné Hory užít naplno a bez starostí.

"Kutná Hora není jen městem stříbra, ale i městem, které samo je stříbrným klenotem v koruně českých historických měst." - Josef Kajetán Tyl, český spisovatel a dramatik
Sdílet článek: